2024 CYL Boys Teams

Our boys teams compete in the Massachusetts Youth Lacrosse's Metro Boston Division.

Boys 1/2 Black

Coach:James O’Brien, Jessey Bryan
Asst. Coaches:TBD
Nickname:Little Falcons

Team Sponsor

Laundromutt Cambridge

Schedule

Date Opponent Time Location
4/7Woburn10:15aRussell Practice
4/14Waltham10:15aRussell Practice
4/21@ North End10:15aPuopolo Park
4/28Belmont10:15aRussell Practice
5/5@ Reading12pReading HS
5/12Arlington10:15aRussell Practice
5/19@ Melrose10aMelrose HS
6/2Brookline10:15aRussell Practice
 Boys B12 Calendar Feed iCal - Google |  Direct Schedule Link

Roster

# First Name Last Name
18 A.Curtis
4 G.Edelman
3 L.Edelman
9 G.Locke
1 L.Miller
46 A.Pingree
14 O.Rennix-Readey
10 J.Wasfy
6 O.White
35 C.Zeng
8 A.Zhang

Boys 1/2 Silver

Coach:Ted Wagenknecht (tw @ appliedfr.com), Kyle Schweinshaut
Nickname:Little Falcons Silvers

Team Sponsor

Laundromutt Cambridge

Schedule

Date Opponent Time Location
4/7Weston9aRussell Practice
4/14Burlington9aRussell Practice
4/21@ North End9aPuopolo Park
4/28@ Melrose10aMelrose HS
5/5@ Arlington10aArlington HS
5/12Wayland9aRussell Practice
5/19@ Brookline11:45aSoule
6/2Stoneham9aRussell Practice
 Boys B12 Silver Calendar Feed iCal - Google |  Direct Schedule Link

Roster

# First Name Last Name
1 V.Basnight
67 E.Brewer Rogers
15 E.Celestin
88 W.Donohoe
22 C.Giraldi
7 T.Hayden
0 C.Heenan
33 D.Horne
98 T.MISTOVICH
25 C.Richards
11 R.Schweinshaut
99 C.Wagenknecht
2 O.Willis

Boys 3/4 Black

Coaches:Bryan Sparkes (bryan.sparkes @ gmail.com), Mike MacKintire
Nickname:_________ Falcons

Team Sponsor

Cambridge Orthodontics

Schedule

Date Opponent Time Location
4/7Woburn9:15aRussell Field
4/14@ Charlestown12pCharlestown HS
4/21@ Wakefield12pWakefield HS
4/28Belmont9aRussell Field
5/5@ Milton9:35aMilton HS
5/12Arlington9:15aRussell Field
5/19@ Parkway12pWest Roxbury HS
6/2Wellesley8aRussell Field
 Boys B34 Calendar Feed iCal - Google |  Direct Schedule Link

Roster

# First Name Last Name

Boys 3/4 Silver

Coaches:Aaron Herter, Zweli Miller
Nickname:_________ Falcons

Team Sponsor

Cambridge Orthodontics

Schedule

Date Opponent Time Location
4/7Weston8aRussell Field
4/14Charlestown
Due to vacation week numbers, we are combining both 34 games into one @ ctown.
9a
CANCELED
Russell Field
4/21@ Brookline9aDownes
4/28@ Melrose11:15aMelrose HS
5/5@ Stoneham3:30pRobin Hood
5/12Wayland8aRussell Field
5/19@ Dedham9:30aGonzalez
6/2Boston9:15aRussell Field
 Boys B34 Silver Calendar Feed iCal - Google |  Direct Schedule Link

Roster

# First Name Last Name

Boys 5/6 Black

Coach:Jimmy Grant
Nickname:_________ Falcons

Team Sponsor

Sarah's Market

Schedule

Date Opponent Time Location
4/7Reading10:30aRussell Field
4/14@ Charlestown10:30aCharlestown HS
4/21@ Wakefield10:30aWakefield HS
4/28Belmont10:30aRussell Field
5/5@ Milton12:15pMilton HS
5/12Arlington12pRussell Field
5/19@ Harlem10aHarambee Park
6/2Wellesley12pRussell Field
 Boys B56 Calendar Feed iCal - Google |  Direct Schedule Link

Roster

# First Name Last Name
7 F.Alcindor
73 E.Batchelor
# H.Fethe
17 H.Haddleton
9 H.Hardy
21 S.Kennedy
24 S.Linvill
34 E.McCarthy
13 F.Rogers
11 B.Stanley
23 L.Tambiah
8 B.Widing-Robbins
3 J.Younossi

Boys 5/6 Silver

Coach:Matt Kavet (mkavet @ bostonamerica.com)
Nickname:_________ Falcons

Team Sponsor

Sarah's Market

Schedule

Date Opponent Time Location
4/7Chelmsford12pRussell Field
4/14Charlestown
Due to vacation week numbers, we are combining both 56 games into one @ ctown.
10:30a
CANCELED
Russell Field
4/21@ Reading1:30pReading HS
4/28@ Wilmington5pWoburn St. School
5/5@ Milton10:55aMilton HS
5/12Wayland10:30aRussell Field
5/19@ Burlington3:30pMarshall Simonds MS
6/2Boston10:30aRussell Field
 Boys B56 Silver Calendar Feed iCal - Google |  Direct Schedule Link

Roster

# First Name Last Name
12 d.adiletta
0 P.Brown
33 G.Chow
99 A.Kanzi Belghiti
10 R.Kavet
4 H.Pingree
5 O.Sammons
55 c.Selvitella
64 E.Shi
1 F.Sullivan
37 T.Wagenknecht

Boys 7/8

Coach:Ken Thornby (Thornbyken @ gmail.com)
 617 678 6779
Asst. Coaches:David Brewster, Joe Rochte, Joe Adiletta
 Owen Goldstein, Gabe Freedman, Ayoub Kahsay
 Joe Adiletta, Kevin Mohan
Nickname:_________ Falcons

Team Sponsor

Elms Interior Design

Schedule

Date Opponent Time Location
4/7Woburn1:30pRussell Field
4/14@ Charlestown9aCharlestown HS
4/21@ Waltham9aWaltham HS
4/28Belmont12pRussell Field
5/5@ Milton1:35pMilton HS
5/12Arlington1:30pRussell Field
5/19@ Harlem11:30aHarambee Park
6/2Wellesley1:30pRussell Field
 Boys B78 Calendar Feed iCal - Google |  Direct Schedule Link

Roster

# First Name Last Name
3 j.adiletta
13 M.Batchelor
44 K.Brewster
17 L.Brodeur
0 N.Brown
4 C.Chow
0 M.Conrad
19 E.Correia
22 E.Giraldi
9 W.Hardy
42 J.Medlenka
88 W.Moran
10 E.Postal
2 O.Schweinshaut
16 N.Shovlin
7 H.Sullivan
1 E.Tesfaye
11 W.Thornby
8 O.Widing-Robbins
5 J.Wingard

Boys 7/8 Select

Coach:Ken Thornby (Thornbyken @ gmail.com)
 617 678 6779
Nickname:Falcon Heavies

Team Sponsor

Elms Interior Design

Schedule

Date Opponent Time Location
4/5@ Arlington
Enter from Mill Street. There is a large parking lot next to field.
8:30p FriArlington HS
4/12Wilmington6:30p FriDanehy #4
4/19@ Milton7:30p FriUnion Point - Field 4
4/26@ Burlington8p FriMarshall Simonds MS
5/3Wellesley6:30p FriDanehy #4
5/10Lexington6:30p FriDanehy #4
5/17Waltham6:30p FriDanehy #4
 Boys B78 Select Calendar Feed iCal - Google |  Direct Schedule Link |  Select Standings - Playoff Bracket

Roster

# First Name Last Name
3 j.adiletta
13 M.Batchelor
44 K.Brewster
0 N.Brown
4 C.Chow
0 M.Conrad
19 E.Correia
22 E.Giraldi
9 W.Hardy
42 J.Medlenka
88 W.Moran
10 E.Postal
2 O.Schweinshaut
16 N.Shovlin
7 H.Sullivan
1 E.Tesfaye
11 W.Thornby
8 O.Widing-Robbins
5 J.Wingard